Klasser & Kurser

Yoga på Altromondo Yoga Studio

Yogaklasserna på Altromondo Yoga Studio är till för att inspirera både dig som är nybörjare och vill lära känna yoga samt dig som är van yogi och vill utveckla din praktik. Vår förhoppning är att du ska få pröva, öva, njuta och lära känna din ”yogiska” kropp. Upptäcka nya vinklar, insikter, skrymslen, muskler. Du kan alltid hitta en klass som passar dig beroende på vad du känner att du behöver. Det viktigaste inom yoga är att du lyssnar till dina egna behov vilka naturligt ständigt är under förändring.

Intensiv Grundkurs

Lär dig grunderna En kurs för dig som snabbt vill komma i gång och vill lära dig yoga och/eller fördjupa

Läs mer & boka

Yoga Lab

Under 90 minuter utforskar vi generella principer med linjering och yoga anatomi tillsammans, men framförallt är detta en klass som

Läs mer & boka

Anusarayoga (Dynamisk Hathayoga)

Linjera kroppen rätt och uppnå smidighet, styrka och harmoni

Läs mer & boka

Ashtangayoga

En mycket dynamisk yogaform där man följer en bestämd serie positioner.

Läs mer & boka

Flow and Restore

Mjuk klass med inledande pranayama, följt av mjukt flöde för att landa i kroppen för att sedan landa in i yin-positioner för andra halvan av klassen.

Läs mer & boka

Företagsyoga hos oss, On location eller Online!

Vi skräddarsyr en yogaklass efter er önskan på vår studio, On location eller Online!

Läs mer & boka

Gravidyogakurs

Gravidyoga är ett fantastisk verktyg för att både stärka kropp och lugna sinnet under en graviditet

Läs mer & boka

Grundkurs i yoga

Kursstart Lidingö 24/8, Östermalm 25/8. En kurs där vi går igenom grunderna i yoga samt lär oss en del om yogans budskap och filosofi.

Läs mer & boka

Grundkurs i yoga – Fortsättning

Ny kursstart Lidingö 5/10.

Läs mer & boka

Hathayoga

Rörelser, andning och meditation som passar såväl nybörjare som erfarna utövare.

Läs mer & boka

Healing yoga kurs

Kursstart 11/11 på Lidingö. Yoga som verktyg för återhämtning och läkning vid fysisk och psykisk trötthet, stress, utmattning och PTSD.

Läs mer & boka

Hathayoga Pranayama

Traditionell hathayoga med avslutande andningsövningar för att stilla kropp och sinne.

Läs mer & boka

Hatha Flow

En härlig och dynamisk yoga där vi utgår från grunderna i Hathayoga. Denna klass passar dig som vill yoga i ett flöde, som utförs utifrån lärarens egna sammansättning av rörelser.

Läs mer & boka

Kundaliniyoga

Upptäck din inre styrka och glädje, din intuitiva vishet och andliga frihet.

Läs mer & boka

Laya Yoga

LAYA YOGA with Ratheesh Mani Acharya The word “Laya” is Sanskrit and means ” to dissolve”, to melt completely into whatever you’re in; to

Läs mer & boka

Mamma-baby yogakurs

Kursstart 4/11. Yoga speciellt anpassad för att stärka kropp och sinne efter förlossning.

Läs mer & boka

Meditation

I en stressfull vardag är vi mer än någonsin i behov av att bara sitta stilla, andas, få ett intimt möte med oss själva och lyssna till vårt hjärta.

Läs mer & boka

Pranayama

Målet med pranayama är att lära sig bemästra andetaget och öppna upp för flödet av prana – livskraft.

Läs mer & boka

Restorative yoga

En meditativ och terapeutisk form av yoga där man håller positioner under en längre tid med hjälp av bolster, filtar och block.

Läs mer & boka

Rocket Vinyasa

Rocket Vinyasa är en kreativ, prestigelös och stark yogaform, som innehåller många spännande armbalanser, inversioner och bakåtböjningar.

Läs mer & boka

Strong Flow

En dynamisk klass med inslag av både styrka och inslag av yogafilosofi. Gör dig garanterat varm i kroppen.

Läs mer & boka

Vinyasa

En yogastil med starkt flöde och spännande sekvenser av positioner.

Läs mer & boka

Yoga för barn 4-6 år

Under vår barnyoga tar vi oss in i sagans värld. Kurstart 8/11 på Lidingö.

Läs mer & boka

Yogakurs för Ungdomar

Nästa kursstart 28/1/2021 på Lidingö

Läs mer & boka

Yinyoga

En lugnare och mer passiv form av yoga. Utmärkt komplement till dynamisk yoga och annan träning.

Läs mer & boka

YinYang

This class features a little bit of everything and is great for balancing out your energy levels.

Läs mer & boka

Yoga Nidra

Yoga Nidra är en liggande meditativ guidad djupavslappning som ofta kallas för ”yogisk sömn”.

Läs mer & boka

STUDIO CLOSED

Röda dagar har vi stängt på Altromondo Yoga för vila och återhämtning.

Läs mer & boka

AUTUMN SCHEDULE LIDINGÖ Valid between 10/8 - 20/12.
Changes of class descriptions and teachers may occur.
Yoga mats, props and locker rooms are always included. There are no shower facilities.

Måndagar Tisdagar Onsdagar Torsdagar Fredagar Lördagar Söndagar
  Strong Flow Kl. 07.00-08.00 Lärare: Shirin Djavidi LIVECLASS     Hathayoga Kl. 07.00-08.00 Lärare: Therese Täckenström LIVECLASS    
Vinyasa Kl. 09.00-10.00 Lärare: Anders Östman       Yinyoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Sandra Janson Hathayoga Kl. 09.00-10.00 Lärare: Magdalena Schmidt  
            Hathayoga Kl. 09.30-10.45 Lärare: Clive Guiver
Yinyoga Kl. 12.00-13.00 Lärare: Sandra Janson LIVECLASS Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Karin Schütz Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Yohanna Mannelqvist Anusarayoga (Dynamisk Hathayoga) Kl. 12.00-13.00 Lärare: Jennie Liljefors LIVECLASS Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Clive Guiver LIVECLASS    
      Yoga Nidra Kl. 13.15-14.00 Lärare: Jennie Liljefors LIVECLASS      
  Hathayoga Kl. 15.00-16.15 Lärare: Jonas Rådahl   Restorative yoga Kl. 14.30-15.45 Lärare: Lisa Harting   Strong Flow Kl. 15.30-16.45 Lärare: Charlotte Fredriksson LIVECLASS  
    Healing yoga kurs Kl. 16.30-17.35 / Pågående Lärare: Jennie Liljefors       Yinyoga Kl. 16.30-17.45 Lärare: Therese Täckenström
             
Anusarayoga (Dynamisk Hathayoga) Kl. 18.15-19.30 Lärare: Jennie Liljefors Kundaliniyoga Kl. 18.00-19.15 Lärare: Milena V Pavlovic LIVECLASS Strong Flow Kl. 18.00-19.00 Lärare: Marianne Engvall LIVECLASS Strong Flow Kl. 18.30-19.30 Lärare: Yohanna Mannelqvist - Vick 10/12 Sandra Janson      
  Flow and Restore Kl. 19.30-20.30 Lärare: Jeanette Johnsson Yinyoga Kl. 19.15-20.15 Lärare: Marianne Engvall     

AUTUMN SCHEDULE ÖSTERMALM 2020 Valid between 10/8-20/12
Changes of studios / class descriptions / teachers may occur.

Måndagar Tisdagar Onsdagar Torsdagar Fredagar Lördagar Söndagar
    Strong Flow Kl. 07.00-08.15 Lärare: Sandra Lones (Terra) Strong Flow Kl. 07.00-08.15 Lärare: Ted Sikström (Terra) Ashtangayoga Kl. 07.00-08.15 Lärare: Ratheesh Mani (Terra)    
             
Strong Flow Kl. 08.30-09.30 Lärare: Ann Pierson (Terra) Yinyoga Kl. 8.30-9.30 Lärare: Jonas Rådahl (Terra)          
  Grundkurs i yoga - Fortsättning Kl. 8.30-9.30 Lärare: Sandra Janson   Yinyoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Sandra Janson (Luna) Kundaliniyoga Kl. 09.30-11.00 Lärare: Nicole Hedman (Terra) - Vik 4/12 Milena V Pavlovic Hathayoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Clive Guiver (Terra) Hathayoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Maria Salomaa (Terra)
  Ashtangayoga Kl. 10.00-11.15 Lärare: Cecilia Wikner (Terra) Yoga Lab Kl. 10.00-11.15 Lärare: Jonas Rådahl (Terra) Ashtangayoga Kl. 10.30-11.45 Lärare: Cecilia Wikner (Terra)     Strong Flow Kl. 10.45-12.00 Lärare: Ann Pierson (Terra)
Ashtangayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Maria Salomaa (Luna) Vinyasa Kl. 11.45-12.45 Lärare: Shirin Djavidi (Luna) Hathayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Luke Bache (Luna) Vinyasa Kl. 11.45-12.45 Lärare: Shirin Djavidi (Luna) Pranayama Kl. 11.45-12.45 Lärare: Sandra Janson (Luna) Vinyasa Kl. 11.30-12.45 Lärare: Clive Guiver (Terra)  
Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Shay Peretz (Terra) Anusarayoga (Dynamisk Hathayoga) Kl. 12.00-13.00 Lärare: Jennie Liljefors (Terra) Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Ulrica Norberg (Terra) Ashtangayoga Kl. 12.00-13.00 Lärare: Cecilia Wikner (Terra) Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Karin Schütz (Terra) Vick 4/12 - Ann Pierson   YinYang Kl. 12:30-14:00 Lärare: Stefan Ericsson (Terra)
  Yoga Nidra Kl. 13.15 -14.15 Lärare: Jennie Liljefors (Terra) Mamma-baby yogakurs Kl. 13.30-14.30 / Kursstart 2021 Lärare: Marianne Engvall (Terra)   Yoga Nidra Kl. 13.30-14.30 Lärare: Fredrik Binette (Luna)    
Yinyoga Kl. 15.30-16.30 Lärare: Ebba Reuterswärd (Terra) Restorative yoga Kl. 15.00-16.00 Lärare: Ulrica Norberg (Terra)   Restorative yoga Kl. 15.00-16.15 Lärare: Annaf Åhlgren (Terra) Yinyoga Kl. 15.00-16.15 Lärare: Marianne Engvall (Terra) Yinyoga Kl. 14.30-15.45 Lärare: Ebba Reuterswärd (Terra) Vinyasa Kl. 15.00-16.15 Lärare: Madeleine Uggla (Terra)
  Gravidyogakurs Kl. 16.30-17.45 - Lärare: Jennie Liljefors (Terra) Healing yoga kurs Kl. 16.00-17.00 / Kursstart 2021 Lärare: Jennie Liljefors (Terra)   Vinyasa Kl. 16.45-18.00 Lärare: Madeleine Uggla (Terra) Rocket Vinyasa Kl. 16.30-17.45 Lärare: Masoud Mojdani (Terra) Yinyoga Kl. 17.00-18.00 Lärare: Rikard Skogberg (Terra)
Vinyasa Kl. 17.00-18.30 Lärare: Shay Peretz (Terra) Vinyasa Kl. 17.15-18.30 Lärare: Sara Olafsdottir (Luna) Vinyasa Kl. 17.00-18.15 Lärare: Clive Guiver (Luna) Vinyasa Kl. 17.15-18.30 Lärare: Anders Östman (Terra)      
Hathayoga Kl. 18.00-19.15 Lärare: Madeleine Uggla (Luna) Hathayoga Kl. 18.15-19.30 Lärare: Sandra Janson (Terra) Kundaliniyoga Kl. 17.30-18.45 Lärare: Nicole Hedman (Terra) Strong Flow Kl. 18.00-19.00 Lärare: Karin Schutz (Luna) Vik Cecilia Wikner     Flow and Restore Kl. 18.15-19.30 Lärare: Rikard Skogberg (Terra)
Yinyoga Kl. 18.45-20.00 Lärare: Annaf Åhlgren (Terra) Vinyasa Kl. 19.45-20.45 Lärare: Masoud Mojdani (Terra) Rocket Vinyasa Kl. 18.45-20.00 Lärare: Siiri Soveri (Luna) Laya Yoga Kl. 19.00-20.15 Lärare: Ratheesh Mani (Terra)     
    Flow and Restore Kl. 19.00-20.15 Lärare: Stefan Ericsson (Terra)      
        

CHRISTMAS SCHEDULE ÖSTERMALM WEEK 52 Valid between 21/12-27/12
Changes of studios / class descriptions / teachers may occur.

Måndagar Tisdagar Onsdagar Torsdagar Fredagar Lördagar Söndagar
      STUDIO CLOSED Kl. Lärare: STUDIO CLOSED Kl. Lärare:    
  Yinyoga Kl. 08.30-09.30 Lärare: Jonas Rådahl (Terra) Strong Flow Kl. 08.30-09.45 Lärare: Sandra Lones (Terra)        
  Yinyoga Kl. Lärare:          
          Hathayoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Clive Guiver (Terra) Hathayoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Maria Salomaa (Terra)
  Ashtangayoga Kl. 10.00-11.15 Lärare: Cecilia Wikner (Terra) Yoga Lab Kl. 10.00-11.15 Lärare: Jonas Rådahl (Terra)       Strong Flow Kl. 10.45-12.00 Lärare: Ann Pierson (Terra)
Ashtangayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Maria Salomaa (Luna) Vinyasa Kl. 11.45-12.45 Lärare: Shirin Djavidi (Luna) Hathayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Luke Bache (Luna)     Vinyasa Kl. 11.30-12.45 Lärare: Clive Guiver (Terra)  
Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Shay Peretz (Terra) Anusarayoga (Dynamisk Hathayoga) Kl. 12.00-13.00 Lärare: Jennie Liljefors (Terra) Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Ulrica Norberg (Terra)       YinYang Kl. 12:30-14:00 Lärare: Stefan Ericsson (Terra)
  Yoga Nidra Kl. 13.15 -14.15 Lärare: Jennie Liljefors (Terra)          
Yinyoga Kl. 15.30-16.30 Lärare: Ebba Reuterswärd (Terra) Restorative yoga Kl. 15.00-16.00 Lärare: Ulrica Norberg (Terra)       Yinyoga Kl. 14.30-15.45 Lärare: Ebba Reuterswärd (Terra) Vinyasa Kl. 15.00-16.15 Lärare: Madeleine Uggla (Terra)
          Vinyasa Kl. 16.30-17.45 Lärare: Ann Pierson (Terra) Yinyoga Kl. 16.30-17.45 Lärare: Anders Östman (Terra)
Vinyasa Kl. 17.00-18.30 Lärare: Shay Peretz (Terra) Hathayoga Kl. 17.00-18.15 Lärare: Sandra Janson (Terra) Vinyasa Kl. 17.00-18.15 Lärare: Clive Guiver (Luna)        
Hathayoga Kl. 18.00-19.15 Lärare: Madeleine Uggla (Luna) Vinyasa Kl. 17.15-18.30 Lärare: Madeleine Uggla (Luna) Kundaliniyoga Kl. 17.30-18.45 Lärare: Nicole Hedman (Terra)        
            
           
        

CHRISTMAS SCHEDULE ÖSTERMALM WEEK 53 Valid between 28/12-3/1
Changes of studios / class descriptions / teachers may occur.

Måndagar Tisdagar Onsdagar Torsdagar Fredagar Lördagar Söndagar
        STUDIO CLOSED Kl. Lärare:    
             
  Yinyoga Kl. 8.30-9.30 Lärare: Jonas Rådahl (Terra)          
      Strong Flow Kl. 9.30-10.45 Lärare: Ann Peirson (Terra)   Hathayoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Clive Guiver (Terra) Hathayoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Maria Salomaa (Terra)
  Ashtangayoga Kl. 10.00-11.15 Lärare: Cecilia Wikner (Terra) Yoga Lab Kl. 10.00-11.15 Lärare: Jonas Rådahl (Terra)       Strong Flow Kl. 10.45-12.00 Lärare: Ann Pierson (Terra)
Ashtangayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Maria Salomaa (Luna) Vinyasa Kl. 11.45-12.45 Lärare: Shirin Djavidi (Luna) Hathayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Luke Bache (Luna)     Vinyasa Kl. 11.30-12.45 Lärare: Clive Guiver (Terra)  
Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Shay Peretz (Terra) Strong Flow Kl. 12.00-13.00 Lärare: Madeleine Uggla (Terra) Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Ulrica Norberg (Terra)       YinYang Kl. 12:30-14:00 Lärare: Stefan Ericsson (Terra)
             
Yinyoga Kl. 15.30-16.30 Lärare: Ebba Reuterswärd (Terra) Restorative yoga Kl. 15.00-16.00 Lärare: Ulrica Norberg (Terra)       Yinyoga Kl. 14.30-15.45 Lärare: Ebba Reuterswärd (Terra) Vinyasa Kl. 15.00-16.15 Lärare: Madeleine Uggla (Terra)
  Hathayoga Kl. 17.00-18.15 Lärare: Info kommer (Terra)       Vinyasa Kl. 16.30-17.45 Lärare: Ann Pierson (Terra) Yinyoga Kl. 16.30-17.45 Lärare: Info kommer(Terra)
Vinyasa Kl. 17.00-18.30 Lärare: Shay Peretz (Terra) Vinyasa Kl. 17.15-18.30 Lärare: Madeleine Uggla (Luna) Vinyasa Kl. 17.00-18.15 Lärare: Clive Guiver (Luna)        
Hathayoga Kl. 18.00-19.15 Lärare: Madeleine Uggla (Luna)   Kundaliniyoga Kl. 17.30-18.45 Lärare: Nicole Hedman (Terra)        
            
           
        

CHRISTMAS SCHEDULE ÖSTERMALM WEEK 1 Valid between 4/1-10/1
Changes of studios / class descriptions / teachers may occur.

Måndagar Tisdagar Onsdagar Torsdagar Fredagar Lördagar Söndagar
  Anusarayoga (Dynamisk Hathayoga) Kl. 07.00-08.00 Lärare: Rikard Skogberg (Terra)   Strong Flow Kl. 07.00-08.15 Lärare: Ted Sikström (Terra) Ashtangayoga Kl. 07.00-08.15 Lärare: Ratheesh Mani (Terra)    
    Strong Flow Kl. 08.30-09.45 Lärare: Sandra Lones (Terra)        
Strong Flow Kl. 08.30-09.30 Lärare: Ann Pierson (Terra) Yinyoga Kl. 8.30-9.30 Lärare: Jonas Rådahl (Terra)          
  Grundkurs i yoga - Fortsättning Kl. 8.30-9.30 Lärare: Sandra Janson   Yinyoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Sandra Janson (Luna) Kundaliniyoga Kl. 09.30-11.00 Lärare: Nicole Hedman (Terra) Hathayoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Clive Guiver (Terra) Hathayoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Maria Salomaa (Terra)
  Ashtangayoga Kl. 10.00-11.15 Lärare: Cecilia Wikner (Terra) Yoga Lab Kl. 10.00-11.15 Lärare: Jonas Rådahl (Terra) Ashtangayoga Kl. 10.30-11.45 Lärare: Cecilia Wikner (Terra)     Strong Flow Kl. 10.45-12.00 Lärare: Ann Pierson (Terra)
Ashtangayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Maria Salomaa (Luna) Vinyasa Kl. 11.45-12.45 Lärare: Shirin Djavidi (Luna) Hathayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Luke Bache (Luna) Vinyasa Kl. 11.45-12.45 Lärare: Shirin Djavidi (Luna) Pranayama Kl. 11.45-12.45 Lärare: Sandra Janson (Luna) Vinyasa Kl. 11.30-12.45 Lärare: Clive Guiver (Terra)  
Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Shay Peretz (Terra) Strong Flow Kl. 12.00-13.00 Lärare: Madeleine Uggla (Terra) Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Ulrica Norberg (Terra) Ashtangayoga Kl. 12.00-13.00 Lärare: Cecilia Wikner (Terra) Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Karin Schütz (Terra)   YinYang Kl. 12:30-14:00 Lärare: Stefan Ericsson (Terra)
        Yoga Nidra Kl. 13.30-14.30 Lärare: Fredrik Binette (Luna)    
Yinyoga Kl. 15.30-16.30 Lärare: Ebba Reuterswärd (Terra) Restorative yoga Kl. 15.00-16.00 Lärare: Ulrica Norberg (Terra)   Restorative yoga Kl. 15.00-16.15 Lärare: Annaf Åhlgren (Terra) Yinyoga Kl. 15.00-16.15 Lärare: Marianne Engvall (Terra) Yinyoga Kl. 14.30-15.45 Lärare: Ebba Reuterswärd (Terra) Vinyasa Kl. 15.00-16.15 Lärare: Madeleine Uggla (Terra)
  Hathayoga Kl. 17.00-18.15 Lärare: Sandra Janson (Terra)     Vinyasa Kl. 16.45-18.00 Lärare: Madeleine Uggla (Terra) Rocket Vinyasa Kl. 16.30-17.45 Lärare: Masoud Mojdani (Terra) Yinyoga Kl. 16.30-18.00 Lärare: Anders Östman (Terra)
Vinyasa Kl. 17.00-18.30 Lärare: Shay Peretz (Terra) Vinyasa Kl. 17.15-18.30 Lärare: Madeleine Uggla (Luna) Vinyasa Kl. 17.00-18.15 Lärare: Clive Guiver (Luna) Vinyasa Kl. 17.15-18.30 Lärare: Anders Östman (Terra)      
Hathayoga Kl. 18.00-19.15 Lärare: Madeleine Uggla (Luna)   Kundaliniyoga Kl. 17.30-18.45 Lärare: Nicole Hedman (Terra) Strong Flow Kl. 18.00-19.00 Lärare: Karin Schutz (Luna)      
      Laya Yoga Kl. 19.00-20.15 Lärare: Ratheesh Mani (Terra)