Klasser & Kurser

Yoga på Altromondo Yoga Studio

Yogaklasserna på Altromondo Yoga Studio är till för att inspirera både dig som är nybörjare och vill lära känna yoga samt dig som är van yogi och vill utveckla din praktik. Vår förhoppning är att du ska få pröva, öva, njuta och lära känna din ”yogiska” kropp. Upptäcka nya vinklar, insikter, skrymslen, muskler. Du kan alltid hitta en klass som passar dig beroende på vad du känner att du behöver. Det viktigaste inom yoga är att du lyssnar till dina egna behov vilka naturligt ständigt är under förändring.

Anusarayoga

Linjera kroppen rätt och uppnå smidighet, styrka och harmoni

Läs mer & boka

Ashtangayoga

En mycket dynamisk yogaform där man följer en bestämd serie positioner.

Läs mer & boka

Flow and Restore

Mjuk klass med inledande pranayama, följt av mjukt flöde för att landa i kroppen för att sedan landa in i yin-positioner för andra halvan av klassen.

Läs mer & boka

Företagsyoga

Vi skräddarsyr en yogaklass el kurs efter er önskan på vår studio.

Läs mer & boka

Gravidyogakurs

Kursstart 21/1 2020. Gravidyoga är ett fantastisk verktyg för att både stärka kropp och lugna sinnet under en graviditet

Läs mer & boka

Grundkurs i yoga

Kursstart Lidingö 27/1 och 4/2, Östermalm 29/1 på. En kurs där vi går igenom grunderna i yoga samt lär oss en del om yogans budskap och filosofi.

Läs mer & boka

Hathayoga

Rörelser, andning och meditation som passar såväl nybörjare som erfarna utövare.

Läs mer & boka

Healing yoga kurs

Kursstart 29/1. Yoga som verktyg för återhämtning och läkning mot fysisk och psykisk stress

Läs mer & boka

Hathayoga Pranayama

Traditionell hathayoga med avslutande andningsövningar för att stilla kropp och sinne.

Läs mer & boka

Hatha Flow

En härlig och dynamisk yoga där vi utgår från grunderna i Hathayoga. Denna klass passar dig som vill yoga i ett flöde, som utförs utifrån lärarens egna sammansättning av rörelser.

Läs mer & boka

Killyogakurs

Kursstart 22/1 både på Östermalm och Lidingö. Yoga anpassad för män som vill hitta fokus, få en smidig och stark kropp, finna ett mentalt lugn och bättre andning.

Läs mer & boka

Kundaliniyoga

Upptäck din inre styrka och glädje, din intuitiva vishet och andliga frihet.

Läs mer & boka

Laya Yoga

LAYA YOGA with Ratheesh Mani Acharya The word “Laya” is Sanskrit and means ” to dissolve”, to melt completely into whatever you’re in; to

Läs mer & boka

Mamma-baby yogakurs

Kursstart 4/3. Yoga speciellt anpassad för att stärka kropp och sinne efter förlossning.

Läs mer & boka

Meditation

I en stressfull vardag är vi mer än någonsin i behov av att bara sitta stilla, andas, få ett intimt möte med oss själva och lyssna till vårt hjärta.

Läs mer & boka

Pranayama

Målet med pranayama är att lära sig bemästra andetaget och öppna upp för flödet av prana – livskraft.

Läs mer & boka

Restorative yoga

En meditativ och terapeutisk form av yoga där man håller positioner under en längre tid med hjälp av bolster, filtar och block.

Läs mer & boka

Rocket Vinyasa

Rocket Vinyasa är en kreativ, prestigelös och stark yogaform, som innehåller många spännande armbalanser, inversioner och bakåtböjningar.

Läs mer & boka

Senioryoga

Senioryogan är anpassad till dig som är senior som önskar mer flöde i kroppen och mer närvaro

Läs mer & boka

Strong Flow

En dynamisk klass med inslag av både styrka och inslag av yogafilosofi. Gör dig garanterat varm i kroppen.

Läs mer & boka

Vinyasa

En yogastil med starkt flöde och spännande sekvenser av positioner.

Läs mer & boka

Warrior yoga – Dontationsklass

Donationsklass – Warrior Yoga med visionen yoga för alla  Som ideell förening arbetar Warrior Yoga för ett tryggare och mer

Läs mer & boka

Yoga Breakfast Club

This class is a hatha strong flow class led by Yoga Breakfast club. After class we enjoy a lovely, organic,

Läs mer & boka

Yogakurs för barn 4-6 år

Kursstart Lidingö 9/2.

Läs mer & boka

Yogakurs för barn 7-10 år

Gratis prova på 22/1. Kursstart 29/1 på Lidingö. För barn mellan 7-10 år som vill utforska yogans både lekfulla och rogivande värld.

Läs mer & boka

Yogakurs för Ungdomar

Gratis prova på 30/1. Kursstart 6/2.

Läs mer & boka

Yinyoga

En lugnare och mer passiv form av yoga. Utmärkt komplement till dynamisk yoga och annan träning.

Läs mer & boka

Yoga Nidra

Yoga Nidra är en liggande meditativ guidad djupavslappning som ofta kallas för ”yogisk sömn”.

Läs mer & boka

SPRING SCHEDULE LIDINGÖ Shala Stella From 8th of January 2020 to 12th of June 2020.
Changes of class descriptions and teachers may occur.
Yoga mats, props and locker rooms are always included. There are no shower facilities.
Address: Kyrkvägen 4, Lidingö. Please contact us at lidingo@altromondoyoga.com

Måndagar Tisdagar Onsdagar Torsdagar Fredagar Lördagar Söndagar
  Strong Flow Kl. 07.00-08.00 Lärare: Shirin Djavidi Killyogakurs Kl. 07.00-08.10 / Pågående kurs Lärare: Jennie Liljefors   Vinyasa Kl. 06.30-07.30 Lärare: Clive Guiver    
    Yoga Breakfast Club Kl. 08.30-09.30 Lärare: Yoga Breakfast Club   Yinyoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Marianne Engvall Hathayoga Kl. 09.30-10.45 Lärare: Magdalena Schmidt // Inställd 29/2 Kundaliniyoga Kl. 09.30-10.45 Lärare: Milena V Pavlovic
Hathayoga Kl. 10.00-11.15 Lärare: Sandra Janson   Strong Flow Kl. 10.15-11.30 Lärare: Madeleine Uggla Senioryoga Kl. 10.00-11.15 Lärare: Vera Näsström      
Yinyoga Kl. 12.00-13.00 Lärare: Sandra Janson Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Karin Schutz Flow and Restore Kl. 12.00-13.00 Lärare: Alexandra Donovan Anusarayoga Kl. 12.00-13.00 Lärare: Jennie Liljefors Hathayoga Kl. 12.00-13.00 Lärare: Lisa Harting   Ashtangayoga Kl. 12.00-13.15 Lärare: Maria Salomaa
             
  Ashtangayoga Kl. 14.30-15.45 Lärare: Cecilia Wikner   Restorative yoga Kl. 14.30-15.45 Lärare: Lisa Harting Vinyasa Kl. 14.30-15.45 Lärare: Anna Gordh Humlesjö   Yogakurs för barn 4-6 år Kl. 14.00-14.45 Lärare: Melinda Byman & Ebba Bergdotter/ Pågående kurs
    Yogakurs för barn 7-10 år Kl. 16.15-17.00 / Pågående kurs / Lärare: Melinda Byman     Strong Flow Kl. 16.00-17.15 Lärare: Ann Pierson Yinyoga Kl. 16.30-17.45 Lärare: Jennie Liljefors
    Gravidyogakurs Kl. 16.30-17.45 / Kursstart 6/5 Lärare: Jennie Liljefors Yogakurs för Ungdomar Kl. 17.15-18.15 Pågående kurs Lärare: Lisa Harting      
Anusarayoga Kl. 18.00-19.15 Lärare: Jennie Liljefors   Vinyasa Kl. 18.00-19.00 Lärare: Marianne Engvall Strong Flow Kl. 18.30-19.45 Lärare: Shirin Djavidi      
Grundkurs i yoga Kl. 19.30-20.30 / Pågående kurs Lärare: Jennie Liljefors Grundkurs i yoga Kl. 17.45-18.45 / Pågående kurs Lärare: Magdalena Schmidt Yinyoga Kl. 19.15-20.15 Lärare: Marianne Engvall     
  Kundaliniyoga Kl. 19.00-20.15 Lärare: Milena V Pavlovic      
         

SPRING SCHEDULE ÖSTERMALM Shala Terra & Luna Valid between 7/1 - 12/6 2020.
Changes of studios / class descriptions / teachers may occur.

Måndagar Tisdagar Onsdagar Torsdagar Fredagar Lördagar Söndagar
Hathayoga Kl. 07.00-08.15 Lärare: Fredrik Binette (Terra) Anusarayoga Kl. 07.30-08.30 Lärare: Rikard Skogberg (Luna) Killyogakurs Kl. 07.00-08.15 / Pågående Lärare: Karin Schütz (Luna) Rocket Vinyasa Kl. 07.00-08.15 Lärare: Frida Starvid (Terra) - Vick 5/3 Linn Westerberg Ashtangayoga Kl. 07.00-08.15 Lärare: Ratheesh Mani (Terra)    
    Strong Flow Kl. 07.00-08.15 Lärare: Sandra Lones (Terra) Hathayoga Pranayama Kl. 07.00-08.15 Lärare: Sandra Janson (Luna)      
  Yinyoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Alexandra Donovan (Terra)          
Strong Flow Kl. 08.30-09.30 Lärare: Ann Pierson (Terra)   Grundkurs i yoga Kl. 08.30-09.30 / Pågående Lärare: Sandra Janson (Luna) Yinyoga Kl. 08.30-09.30 Lärare: Sandra Janson (Luna) Flow and Restore Kl. 09.00-10.15 Lärare: Lisa Axelsson (Luna) Strong Flow Kl. 09.00-10.15 Lärare: Clive Guiver (Terra) Hathayoga Kl. 09.00-10.15 Lärare: Maria Salomaa (Terra)
  Ashtangayoga Kl. 10.30-11.45 Lärare: Cecilia Wikner (Terra) Hatha Flow Kl. 09.00-10.15 Lärare: Luke Bache (Terra)   Kundaliniyoga Kl. 09.30-11.00 Lärare: Nicole Hedman (Terra)    
      Ashtangayoga Kl. 10.30-11.45 Lärare: Cecilia Wikner (Terra)     Strong Flow Kl. 10.30-12.00 Lärare: Ann Pierson (Terra)
Meditation Kl. 11.30-12.00 - Gratis Lärare: Jennie Liljefors (Terra) Hathayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Alexandra Donovan (Luna)       Vinyasa Kl. 11.30-12.45 Lärare: Clive Guiver (Terra)  
Ashtangayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Maria Salomaa (Luna) Ashtangayoga Kl. 12.00-13.00 Lärare: Cecilia Wikner (Terra) Anusarayoga Kl. 11.45-12.45 Lärare: Helena Wintre (Luna) Vinyasa Kl. 11.45-12.45 Lärare: Shirin Djavidi (Luna) Pranayama Kl. 11.45-12.45 Lärare: Sandra Janson (Luna) - Vick 28/2 Milena Pavlovic    
Anusarayoga Kl. 12.00-13.10 Lärare: Jennie Liljefors (Terra)   Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Shay Peretz (Terra) Ashtangayoga Kl. 12.00-13.00 Lärare: Cecilia Wikner (Terra) Vinyasa Kl. 12.00-13.00 Lärare: Karin Schütz (Terra) - Vick 28/2 Clive Guiver    
    Mamma-baby yogakurs Kl. 13.30-14.30 / Kursstart 4/3 Lärare: Marianne Engvall (Luna)   Yoga Nidra Kl. 13.00-14.00 Lärare: Fredrik Binette (Luna)    
  Restorative yoga Kl. 15.00-16.00 Lärare: Lisa Axelsson (Terra)          
Yinyoga Kl. 15.30-16.30 Lärare: Ebba Reuterswärd (Terra)       Yinyoga Kl. 15.00-16.15 Lärare: Marianne Engvall (Terra) Yinyoga Kl. 14.30-15.45 Lärare: Ebba Reuterswärd (Terra) Vinyasa Kl. 15.00-16.15 Lärare: Madeleine Uggla (Terra)
  Gravidyogakurs Kl. 16.30-17.45 / Nästa kursstart 3/3 Lärare: Jennie Liljefors (Terra)          
  Rocket Vinyasa Kl. 17.15-18.30 Lärare: Siiri Soveri (Luna) Healing yoga kurs Kl. 16.00-17.05 / Pågående Lärare: Jennie Liljefors (Terra)   Vinyasa Kl. 16.30-17.45 Lärare: Madeleine Uggla (Terra) Vinyasa Kl. 16.00-17.30 Lärare: Alexandra Donovan (Terra) - Vick 29/2 Madeleine Uggla Yinyoga Kl. 16.30-17.45 Lärare: Lisa Axelsson (Terra) - Vick 1/3 Ann Pierson
Vinyasa Kl. 17.00-18.30 Lärare: Shay Peretz (Terra)   Kundaliniyoga Kl. 17.15-18.30 Lärare: Nicole Hedman (Terra) Vinyasa Kl. 17.15-18.30 Lärare: Anders Östman (Terra)      
Hathayoga Kl. 17.15-18.30 Lärare: Madeleine Uggla (Luna) Hathayoga Kl. 18.00-19.05 Lärare: Sandra Janson (Terra) Vinyasa Kl. 17.30-18.45 Lärare: Clive Guiver (Luna) Strong Flow Kl. 17.30-18.45 Lärare: Karin Schutz (Luna) - Vick 27/2 Marianne Engvall      
           Flow and Restore Kl. 18.15-19.30 Lärare: Lisa Axelsson (Terra) - Vick 1/3 Anders Östman
Yinyoga Kl. 18.45-20.00 Lärare: Alexandra Donovan (Luna) Vinyasa Kl. 19.15-20.15 Lärare: Sara Olafsdottir (Terra) Laya Yoga Kl. 18.45-20.15 Lärare: Ratheesh Mani (Terra)       
Vinyasa Kl. 19.00-20.15 Lärare: Sandra Lones (Terra)     Hathayoga Kl. 19.00-20.15 Lärare: Ratheesh Mani (Terra)