Gravidyoga kurs - Stärk din kropp och lugna ditt sinne under graviditeten!
Gravidyoga är ett fantastiskt verktyg som hjälper dig att acceptera de stora förändringar som sker i både kropp och själ under dessa nio månader. Klasserna är dynamiska och varvas med andnings- och avslappningsövningar för gravida. Vi övar även andningstekniker för förlossningsarbete.
Vi börjar med centerings- och andningsövningar. Sedan går vi vidare till uppvärmningsövningar, stående och sittande positioner. Klasserna avslutas med bäckenbottenträning, andningsövningar, meditation och avslutas med en vila. Under de sista klasserna i kursen fokuserar vi på förberedelser inför förlossningen och tekniker för gravidmassage.
Passar för andra eller tredje trimestern av din graviditet.
- Dag: Söndagar (start 7/9 5 tillfällen)
- Plats: Kyrkvägen 4 Lidingö
- Tid: 15.00 -16.15
- Datum: 7/9, (ej 14/9), 21/9, 28/9 (ej 5/10), 12/10, 19/10
- Lärare: Jennie Liljefors
- Språk: Svenska
- Pris: 1 650 SEK ( Inklusive Gravidyoga bok)
NOTERA: Minst 10 deltagare krävs.
AVBOKNINGS POLICY: Denna kurs kan avbokas senast 7 dagar innan kursstart, därefter görs ej återbetalning. Undantag om kursen ställs in av studion.